Broniliśmy Małgosi Chodkowskiej w Lublinie

Kolejny raz 25.04 byliśmy w Lublinie, aby bronić naszej koleżanki Małgorzaty Chodkowskiej przed dyscyplinarnym zwolnieniem z pracy za to, że odmówiła założenia maski. Tym razem towarzyszył nam poseł Grzegorz Braun, który swoją obecność w Lublinie zapowiedział 8 kwietnia podczas posiedzenia Poselskiej Komisji Śledczej Norymberga 2.0

Przebieg rozprawy

Pan poseł, który przybył w trybie interwencji poselskiej, mógł wraz ze swoimi asystentami: Adamem Kanią i Piotrem Heszenem uczestniczyć w całym posiedzeniu komisji dyscyplinarnej, podczas którego zeznania składała dyrektorka Zespołu Szkół Ekonomicznych im. J. A. Vetterów Marzenna Modrzewska-Michalczyk, która skierowała sprawę do rzecznika dyscyplinarnego przy Kuratorium Oświaty w Lublinie, oraz wicedyrektor Tadeusz Bystryk. Pani dyrektor wystąpiła z wnioskiem o nienagrywanie jej zeznań na podstawie art. 85e pkt 2 (wg przewodniczącego komisji art. 85c) Karty Nauczyciela, który daje możliwość utajnienia rozprawy dyscyplinarnej m.in. ze względu na naruszenie ważnego interesu prywatnego. Mimo wskazywania przez posła, że pani Modrzewska-Michalczyk pełni funkcję publiczną, przewodniczący komisji dyscyplinarnej pan Zbigniew Niderli zdecydował o utajnieniu tej części rozprawy, w której będą przesłuchiwani świadkowie. Salę musiała więc opuścić prezes naszego Stowarzyszenia Agnieszka Pawlik-Regulska, koordynatorka podkarpacka Joanna Suchan-Konieczny, prof. Ryszard Zajączkowski (KUL, PSNLiN), prof. Mirosław Piotrowski (KUL, Grupa C-19, dawny europoseł) i Bogusław Domański (radny powiatu krasnostawskiego, przewodniczący Konfederacji Korony Polskiej w Lublinie). Na salę powrócili dopiero po wysłuchaniu świadków, kiedy przesłuchiwana była Małgorzata Chodkowska. Podczas sprawy wypłynęły pewne nowe okoliczności, więc przewodniczący komisji zarządził kolejne posiedzenie 16 maja o godz. 10:30. 

Tymczasem pod kuratorium 

Podczas trwania całej rozprawy przez okna wdzierały się do sali okrzyki osób pikietujących pod kuratorium. „Małgorzato! Jesteśmy z Tobą” – wołali członkowie naszego Stowarzyszenia, którzy przybyli zarówno z Lublina, jak i z Warszawy, a nawet Podkarpacia (często biorąc na tę okoliczność urlop bezpłatny!), wraz z licznie zgromadzonymi  osobami, które chciały wyrazić, że popierają niezłomną postawę Małgosi. Wszystkim przybyłym na pikietę na czele z Andrzejem Michniewiczem, koordynatorem lubelskim naszego Stowarzyszenia, który był przewodniczącym zgromadzenia, gorąco dziękujemy!

Konferencja prasowa

Zarówno przed rozprawa, jak i po niej odbyła się konferencja prasowa. Głos zabrali: Małgorzata Chodowska, mec. Michał Molenda – obrońca Małgosi, wiceprzewodniczący Niezależnego Związku Zawodowego „Wolność i Godność”, prezes Agnieszka Pawlik-Regulska, poseł Grzegorz Braun, prof. Ryszard Zajączkowski, prof. Mirosław Piotrowski, Bogusław Domański, Adam Kania oraz por. Jakub Kuśpit ze Stowarzyszenia „Bronimy Munduru dla przyszłych pokoleń”. Wszystkim prelegentom i mediom serdecznie dziękujemy. 

I co dalej…?

 Komisja jeszcze nie orzekła, czy zdrowy rozsądek i samodzielne myślenie zasługują na ukaranie dyscyplinarnym zwolnieniem z pracy. Wyznaczony został termin kolejnego posiedzenia na 16 maja o godz. 10:30. Zapraszamy już teraz na 9:30 na konferencję prasową przed kuratorium. Mamy nadzieję, że będzie to ostatnia odsłona tego teatru absurdu i wyrzucona do kosza maska nie będzie już nikogo straszyć widmem utraty pracy.


Zachęcamy do obejrzenia konferencji i nagrań z 25 kwietnia, które znajdują się na naszym funpage’u oraz na innych stronach internetowych: 

  • konferencja prasowa przed rozprawą:

https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=547930360037941

  • konferencja prasowa przed rozprawą oraz rejestracja pierwszej części obrad komisji:

https://www.facebook.com/Norymberga2/videos/2598927396908236

  • nagranie sprzed sali rozpraw, wypowiedź prof. Mirosława Piotrowskiego i prof. Ryszarda Zajączkowskiego:

https://www.facebook.com/Nauczyciele.dla.Wolnosci/videos/414036373898009

  • przesłuchanie Małgorzaty Chodkowskieji i exposé posła Brauna po zakończeniu rozprawy:

https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=778916283089372

  • konferencja prasowa po wyjściu z kuratorium oświaty:

https://www.facebook.com/Norymberga2/videos/1372298559957865