Jodek potasu w szkołach.

Otrzymujemy jako Stowarzyszenie wiele zapytań dotyczących akcji dystrybuowania tabletek z jodkiem potasu. Do samorządów trafił bowiem preparat leczniczy jodek potasu 65 mg w tabletkach, który ma być dystrybuowany m.in. w polskich szkołach i przedszkolach.

Jodek potasu

W Polsce do tej pory zarejestrowane były przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Biobójczych (URPL) dwa preparaty jodku potasu 65 mg w tabletkach jako leki na receptę wydawane z przepisu lekarza. Jeden firmy austriackiej G.L. Pharma zarejestrowany i dostępny w Polsce od 2011 r. i aktualnie dostępny na receptę w 40% aptek w Polsce. Drugi zarejestrowany od 2016 roku słowackiego wytwórcy Hameln. Preparaty powyższe wraz z ich charakterystykami, a w przypadku jodku potasu produkowanego przez firmę Hameln także z decyzjami dotyczącymi pozwoleń można znaleźć na poniższej stronie, wpisując hasło: jodek potasu.

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/rpl/search/public

Szczegółowa analiza znajdujących się tam dokumentów dotyczących firmy Hameln wskazuje na jej powiązania z firmą Siegfried Holding AG, która w drugiej połowie roku 2021 rozpoczęła produkcję („Fill & Finish”) szczepionki Comirnaty firmy BioNTech.

Ciekawe informacje na temat jednego z powyższych preparatów oraz rezerw strategicznych zgromadzonych w składnicach Agencji Rezerw Materiałowych można również uzyskać, czytając interpelację poselską z 17.12.2014 roku nr 30158, która dotyczyła awarii Elektrowni Atomowej w Zaporożu na Ukrainie.

https://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=0FE0B751

 MSWiA prowadzi obecnie dystrybucję jodku potasu 65 mg w tabletkach firmy G.L. Pharma (lek wydawany tylko na zlecenie lekarza na receptę) oraz firmy TZF Polfa Tarchomin. Ten ostatni preparat został czasowo dopuszczony do obrotu dnia 7.10.2022 (DOP/00280/22), o czym można przeczytać na stronie internetowej firmy: https://www.polfa-tarchomin.com.pl/informacja-o-produkcie-jodek-potasu-tzf/

Brak odpowiedzialności

Należy zwrócić uwagę, że ani w zamieszczonej na powyższej stronie informacji dla pacjentów, ani w informacji dla personelu medycznego nie został określony podmiot odpowiedzialny, do którego pacjenci mogą zgłaszać swoje roszczenia w przypadku doświadczenia skutków niepożądanych. Poza tym w informacji dla pacjenta przeczytać możemy, że „Jodek Potasu TZF nie ma zadeklarowanego okresu ważności”. Natomiast personel medyczny dowiaduje się z ulotki, że okres ważności tego preparatu wynosi 5 lat.  

Rękami nauczycieli

Pragniemy zwrócić uwagę, że kolejny raz (wcześniej mieli zachęcać do szczepień…) nauczyciele mają być wmanewrowani w działania niemające związku z ich czynnościami zawodowymi. W dużej mierze bowiem to placówki oświatowe są miejscami dystrybucji wspomnianych powyżej preparatów, a nauczyciele mają je wydawać w razie skażenia radioaktywnego. Spis placówek, które maja dystrybuować jodek potasu można znaleźć na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, np.:

https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/dystrybucja-tabletek-jodku-potasu-na-terenie-wojewodztwa-mazowieckiego-w-przypadku-zagrozenia-radiacyjnego

Stanowczo podkreślamy, że do obowiązków zawodowych nauczyciela nie należy podawanie żadnych preparatów medycznych. Zgodnie z Prawem farmaceutycznym (art. 96.1) „Produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne są wydawane z apteki ogólnodostępnej przez farmaceutę lub technika farmaceutycznego w ramach jego uprawnień zawodowych na podstawie recepty, bez recepty, na podstawie zapotrzebowania podmiotu wykonującego działalność leczniczą, zwanego dalej ‘zapotrzebowaniem’ ”.

Nasze rekomendacje

Rekomendujemy, aby nauczyciele nie brali udziału w dystrybucji powyżej opisanych tabletek, a rodzice składali do szkół oświadczenie przygotowane przez mec. Katarzynę Tarnawę-Gwóźdź, w którym nie wyrażają zgody na podawanie dziecku jakichkolwiek produktów medycznych na terenie szkoły oraz przez pracowników szkoły i pielęgniarkę szkolną (pismo 046): https://kasiatarnawa.pl/pisma-do-pobrania/

Dyrektorów wzywamy do takiej odwagi, jaką wykazała się pani dyrektor przedszkola Ewa Solarz z Kowar, oddając tabletki z jodkiem potasu wiceburmistrzowi:

https://fb.watch/gmwHUelPXS/

Warto również złożyć do dyrektora szkoły pismo nr 41, które można pobrać ze strony Grzegorza Płaczka, a w którym znajduje się kilkanaście kluczowych pytań dotyczących akcji dystrybucji jodku potasu w szkołach: https://naszkobior.pl/pisma/

My jako Stowarzyszenie czekamy na odpowiedź z kuratorium oświaty na wysłany przez nas wniosek o udostępnienie informacji publicznej w sprawie podstaw prawnych dystrybuowania tabletek z jodkiem potasu w szkołach.

Polskie Stowarzyszenie Niezależnych Lekarzy i Naukowców opublikowało na swojej stronie schemat postępowania w przypadku wystąpienia skażenia radioaktywnego, sugerując jednokrotne przyjęcie określonej dawki płynu Lugola:

https://psnlin.pl/news,dawkowanie-jodu-w-przypadku-skazenia-radioaktywnego,169.html

Warto obejrzeć

Zachęcamy do obejrzenia wystąpień członka naszego Stowarzyszenia oraz Stowarzyszenia „Medycy Nadziei” dr. Marcina Sowińskiego na temat akcji dystrybucji tabletek z jodkiem potasu: https://youtu.be/b4I3R2fyXFg i https://youtu.be/t7Z-_txE7YU

A także wypowiedzi na ten temat innych osób:

por. Jakub Kuśpit, prezes Stowarzyszenia „Bronimy Munduru dla Przyszłych Pokoleń”: https://bronimymunduru.pl/nasze-dzialania/por-jakub-kuspit-w-pl1-jodek-potasu-od-rzadu/

Grzegorza Płaczka, prezesa Fundacji Nowe Spektrum: https://fb.watch/gmEw0q6oZs/

mec. Anny Kubali: https://youtu.be/kycGxawRq6E

W tej sprawie zabrał również głos prezydent Siemianowic Śląskich – Rafał Piech https://www.pjj.tv/video/jneg5z3bwZ/

Za materiały pomocne w przygotowaniu tego artykułu dziękujemy dr. Marcinowi Sowińskiemu.